





Features & Benefits
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
60cm Series 5
Integrated Refrigerator Freezer
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.

The variable temperature drawer is designed to allow optimal storage of fresh meat, produce, deli and dairy products at their ideal temperatures. Operating separately from the refrigeratorand freezer, the drawer can be set at a temperature between -5°C and 3°C, with 3°C ideal for fruit and vegetables, -1.1°C perfect for fresh meats, and -3°C for fast chilling. Helping to keep your food fresher for longer.

When freezing fresh food, the freshness, texture and taste are retained with rapid freezing. The fast freeze function boosts the freezing speed by dropping the freezer to its coldest temperature (-24°C) for 12 hours, ensuring food is fast and fully frozen. Plus, you never need to worry about defrosting your refrigeratorwith the built-in frost-free function.

This refrigerator is designed to make it simple for you to store, access and remove food. Storage bins give you full access inside when they’re pulled open and can be easily removed to clean. Adjustable shelving in the main cavity and door provide flexible storage options.

Our integrated products are easy to install, whether you are renovating your kitchen or designing a new one. They are designed for minimal gaps with adjustable door panels that can be customised to match your kitchen.

Bright LEDs light up the ceiling, shelves, bins and tray in both refrigerator and freezer, making it easy to find your food and creating a welcoming glow in your kitchen for those midnight snacks.
.jpg?sw=600&sfrm=jpg)
Spill-safe secure glass shelves easily capture any drips or leaks and prevent them from falling on items below.

ActiveSmart™ Foodcare learns how you live. It’s technology which understands how you use your refrigerator and adjusts temperature, airflow and humidity inside to help keep food fresher for longer.
| Toe kick stainless steel 610mm | AKRS06110 |
|---|
| Total net volume | 225L |
|---|---|
| Volume freezer | 68L |
| Volume refrigerator | 137L |
| Volume variable temperature compartment | 33L |
| Energy rating | 2 ticks |
|---|
| Adjustable door shelves | 3 |
|---|---|
| Adjustable glass shelves | 2 |
| Door alarm | |
| Egg Trays | 2 |
| LED lighting | |
| Rapid cool function | |
| SmartTouch control panel |
| Fast freeze | |
|---|---|
| Freezer bins | 3 |
| Ice trays | 1 |
| Large plastic bins |
| ActiveSmart™ Foodcare | |
|---|---|
| Frost free freezer | |
| Holiday mode | |
| Humidity control system | |
| Inverter controlled compressor | |
| Noise emissions | 39dBA |
| Noise emissions class | C |
| Rated current | 10A |
|---|---|
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 230V |






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
| Capacity | Litres |
| Total Net | 528L |
| Net freezer | 125L |
| Net refrigerator | 403L |
| Gross | 620L |
| Gross for Freezer | 147L |
| Gros for Refrigerator | 473L |
| Physical specification | |
| Net Width | 790 mm |
| Net Case Height with Hinge | 1855 mm |
| Net Depth with Door Handle | 720 mm |
| Net Depth without Door Handle | 720 mm |
| Net Depth without Door | 633 mm |
| Packing Width | 846 mm |
| Packing Height | 1944 mm |
| Packing Depth | 770 mm |
| Net Weight | 86.5 kg |
| Packing Weight | 94.5 kg |
| 20/40/40H (Container) | 19/42/42 |
| Cooling Feature | |
| No Frost | Yes |
| Multi Flow | Yes |
| Refrigerator Feature | |
| Number of Shelf(Total) | 3 EA |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Number of Vegetable&Fruit Drawer | 2 EA |
| Number of Door Pocket | 5 EA |
| Egg Container(Egg Tray) | Yes |
| Fresh room | Yes |
| Interior LED Light | LED |
| Multi Storage Box | Yes |
| Anti-Bacteria | Yes |
| Big Guards | Yes |
| Freezer Feature | |
| Shelf Material | Cool Pack |
| Number of Shelf (Total) | 1 EA |
| Number of Door Pocket | 2 EA |
| Interior LED Light | LED |
| General Feature | |
| Refrigerant | R-600a |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Exterior Feature | |
| Display & Control(Fridge+Freezer) | External |
| Door Handle | Recess |
| Color | Black Stainless |
| Performance | |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Energy | |
| Energy Star Rating | 3 Star |






























* The capacity is different for each model.
* Tested by intertek to Samsung internal test method.* The verification of reduction of cool air loss achieved through the energy consumption test, when opening the upper/lower fridge door of RS65R56*1**, RS63R55*1** compared to fridge door of RS50N35*3**, RS50N36*3**.










































No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.