






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.













| Brand | Fisher & Paykel |
|---|---|
| Product Type | Built-In Oven |
| Model Number | OB60SM11PLB1 |
| Colour | Black |
| Oven Capacity (Gross) | 85L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 72L |
| Single/Double Oven | Single Oven |
|---|---|
| Number of Oven Trays | 1 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 6 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 11 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Air Fry, Bake, Fan Bake, Fan Forced, Fan Grill, Grill, Pizza Bake, Pyrolytic Self-Clean, Roast, Slow Cook, Vent Bake |
| Oven Settings | Adjustable Audio & Display, Celsius/Fahrenheit Temperature |
| Operating Modes | Guided Cooking by Food Types, Automatic Cooking/Minute Timer, Delay Start |
| Grill Power | 3000W |
| Oven Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 35°C to 280°C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Triple Glazed Glass Door, Removable Oven Door & Inner Glass |
| Control Panel Type | Dial Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Lighting Type | Halogen Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Acid Resistant Graphite Enamel Oven Liner |
| Safety Feature | Control Panel Key Lock, Non-tip Shelves, Safety Thermostat |
|---|
| Display Type | 2.4" Display Screen |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartHQ App |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In Install with Hardwiring - Qualified Electrician Required |
| Wattage/Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
|---|---|
| Amperage | 15A |
| Height | 598 mm |
|---|---|
| Width | 596 mm |
| Depth | 565 mm |
| Product Weight | 32 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
Main colour of product
Black
User interface
TFT touchdisplay with digital control ring
Number of heating & combination modes
14
Cooking method
4D hot air, Air fry, Bottom heat, Conventional heat gentle, Conventional top and bottom heat, Defrost setting, Full width grill, Half width grill, Hold warm, Hotair gentle, Hot air grilling, low temperature cooking, Pizza setting, pre-heating
Range of temperature (°C)
30-300 °C
Integrated Cleaning system
catalytic all sides, Hydrolytic
Pull-out system
Accessory
Usable volume (of cavity) - NEW (2010/30/EC)
71 l
Safety device
childproof lock, Door contact switch, Residual heat indicator, Safety switch-off func oven, start button
Included accessories
1 x enamel baking tray, 1 x combination grid, 1 x universal pan, 1 x Air Fry & Grill tray
Detachable door glass
Yes
Dimensions
595 x 594 x 548 mm
Minimum height for installation
585 mm
Maximum height for installation
595 mm
Minimum width for installation
560 mm
Maximum width for installation
568 mm
Depth for installation
550 mm
Net weight
34.8 kg
Size and weight
Fast preheat
Yes
Pizza setting
Yes
3D Hotair
No
Sensors
Multipoint meatprobe with time prediction
Home Connect
Yes
Home Connect Features
iService Remote, Remote Monitoring and Control
Microwave effective power : 900 W
Net volume of the cavity : 68 litresNominal power : 3000 W 15amp power supply required
Width of the product
594 mm
Height of the appliance
595 mm
Usable volume
66 l
Cooking method
Bottom heat, Full width variable grill, Hot Air, Hotair gentle, - Hot air grilling, - Pizza setting, - Top/bottom heat
Highlights
automatic programmes, Child-proof Lock, Fast Pre-heating function
Included accessories cavity 1
1 x combination grid, 1 x universal pan, 2 x Universal pan, slim size
Energy efficiency rating
A
Connected appliance
No
Built-in / Free-standing
Built-in
Control Panel Material
Glass
Door Material
Glass
Energy input
Electric
Installation typology
Built-in
Door concept
Bottom, damped
Dimensions (HxWxD)
595 x 594 x 548 mm
Cut-out width
560 mm
Cut-out height
575-597 mm
Cut-out depth
550 mm
Net weight
34.9 kg
Size and weight
Area of largest baking sheet
1,350 cm²
Hot air temperature max. (°C)
270 °C
T/b heating temperature max. (°C)
270 °C
Product size
Large
Energy efficiency rating
A
Energy consumption per cycle conventional (2010/30/EC)
0.98 kWh/cycle
Energy consumption per cycle forced air convection (2010/30/EC)
0.79 kWh/cycle
Included accessories cavity 1
1 x combination grid, 1 x universal pan, 2 x Universal pan, slim size
Pull-out system
1-level
Are some hobs controls integrated?
No
Length electrical supply cord
100.0 cm
Fuse protection
16 A
Plug type
Gardy plug w/ earthing
Voltage
220-240 V
Width of the product
594 mm
Height of the appliance
595 mm
Usable volume
66 l
Cooking method
Bottom heat, Full width variable grill, Hot Air, Hotair gentle, - Hot air grilling, - Pizza setting, - Top/bottom heat
Highlights
automatic programmes, Child-proof Lock, Fast Pre-heating function
Included accessories cavity 1
1 x combination grid, 1 x universal pan, 2 x Universal pan, slim size
Energy efficiency rating
A
Door opening
Drop down






Main colour of product
Black
User interface
TFT touchdisplay with digital control ring
Number of heating & combination modes
14
Cooking method
4D hot air, Air fry, Bottom heat, Conventional heat gentle, Conventional top and bottom heat, Defrost setting, Full width grill, Half width grill, Hold warm, Hotair gentle, Hot air grilling, low temperature cooking, Pizza setting, pre-heating
Range of temperature (°C)
30-300 °C
Integrated Cleaning system
Pyrolytic+Hydrolytic
Pull-out system
Accessory
Usable volume (of cavity) - NEW (2010/30/EC)
71 l
Safety device
childproof lock, Door contact switch, door lock electronical, Residual heat indicator, Safety switch-off func oven, start button
Included accessories
1 x enamel baking tray, 1 x combination grid, 1 x universal pan
Detachable door glass
Yes
Dimensions
595 x 594 x 548 mm
Minimum height for installation
585 mm
Maximum height for installation
595 mm
Minimum width for installation
560 mm
Maximum width for installation
568 mm
Depth for installation
550 mm
Net weight
38.1 kg
Size and weight
Fast preheat
Yes
Pizza setting
Yes
3D Hotair
No
Sensors
Baking sensor with time prediction, Multipoint meatprobe with time prediction
Home Connect
Yes
Home Connect Features
iService Remote, Remote Monitoring and Control







No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.