







Key Features


Select your favorite images, and AI Picture Wizard creates a picture tailored exactly to your unique taste from 85 million possibilities, then saves it to your profile.
Come day or night, Brightness Control detects the light in your space and balances the picture accordingly for crisp and clear visuals.








Access WOW Interface on LG TV for simple soundbar control, like modes, profiles, and handy features.




Use Game Optimizer and Game Dashboard without pausing your game.

Thousands of gaming universes right at your fingertips. Explore an epic library of cloud gaming titles and stream them immediately without ever wasting play time on downloads or updates.








Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.


*The data was quoted from the TCL laboratory. Different test environments/standards may cause deviations in results.
















Experience theater level enjoyment at home.

Dynamically adjust the HDR picture based on the content and ambient light conditions in your room.

Prioritize your well-being while delivering stunning picture quality.
*2.1.2ch for 75 and 65-inch
*Features and specifications vary by model, screen size, and region.
*Central stand for 65'' and 75''.

| Brand | LG |
|---|---|
| Model | 98QNED89TSA |
| Product-Type | QNED TVs |
| Colour | Black |
| Screen Size | 98" |
|---|---|
| Screen Size Group |
|
| Screen Definition | 4K QNED |
| Smart Platform |
|
| Display Resolution | 3,840 x 2,160 |
| Connectivity |
|
| Bluetooth | 5.1 |
| No. of HDMI |
|
| No. of USB |
|
| Built-in Decoders | Dolby Digital |
|---|---|
| Number of Channels | 2.2 |
| Total Output Power (RMS) | 40W |
| Power Consumption | 0.5 W (Standby) |
|---|
| Product Width (without Stand) | 218.2cm |
|---|---|
| Product Height (without Stand) | 125.8 cm |
| Product Depth (without Stand) | 11.04cm |
| Product Width (with Stand) | 218.2 cm |
| Product Depth (with Stand) | 46.46cm |
| Product Height (with Stand) | 135.8 cm |
| Weight (kg) | 65.1 |
|---|---|
| Product Height (cm) | 135.8cm |
| Product Width (cm) | 218.2cm |
| Product Depth (cm) | 46.46cm |
| Packaged Height | 163.3cm |
|---|---|
| Packaged Width | 239.5cm |


*The data was quoted from the TCL laboratory. Different test environments/standards may cause deviations in results.
















Experience theater level enjoyment at home.

Dynamically adjust the HDR picture based on the content and ambient light conditions in your room.

Prioritize your well-being while delivering stunning picture quality.
*2.1.2ch for 75 and 65-inch
C755
*500 zones for 65" and above.
Color perfection
Utilizing Quantum Dot technology, it unveils over 1,000,000,000 hues of vibrant and precise colors, providing a wider color volume of up to 96% according to the DCI-P3 standard. Immerse yourself in a kaleidoscope of colors, where every shade comes to life with unmatched brilliance and depth.
Next generation refresh rate
Born to be proud. Real 144Hz displays provide better resolution for crisper visuals. Run, race, and shoot your way to a speedy victory without zigzagging, tearing, or blurring.
Enjoy the theatrical audio and visuals
IMAX Enhanced display meets the highest certification standards in calibration, resolution, color, brightness, contrast, frame, and sound performance. Enabling you experience theater level enjoyment at home.



| Resolution | Ultra HD 3840×2160 |
| AV input | 1 |
| USB | 2 |
| Optical digital audio output (SPDIF) | 1 |
| Earphone jack | 1 |
| HDMI inputs 2.1(4K@120Hz) / 2.0(4K@60Hz) | Yes/ Yes |
| Wi-Fi protocols IEEE 802.11 | a, b, g, n, ac |
| Wi-Fi bands (GHz) | 2.4 / 5 |
| DLNA compliance | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Netflix, YouTube | Yes |
| UHD (4k) streaming | Yes |
| Web Browser | Yes |
| Video decoder (MPEG2 / MPEG 4) | Yes / Yes |
| AC3 Surround sound decoder | Yes |
| LCN- Logical channel number and DTV Service name support | Yes |
| Teletext Support | Yes |
| Subtitles | Yes |
| Backlight control | Yes |
| Local dimming / controllable zones | Yes |
| HDR – High Dynamic Range | Yes |
| HDR system | HDR10 / HDR10+ / Dolby Vision |
| Motion enhancement and compensation (MEMC) | Yes |
| Number of Speakers (Tweeter / Midrange / Woofer) | 0 /2 /1 |
| Dolby Digital | Yes |
| Audio enhancement -Type | Dolby Atmos |
| Smartphone remote control application | VIDAA App |
| Dimensions without stand (W x H x D) – mm | 1230×716×78 (55″) 1450×838×79 (65″) 1673×965×81 (75″) 1899×1094×72 (85″) |
| Carton Box Dimension (W x H x D) – mm | 1387×145×838(55″) 1649×160×1057 (65″)
1865×179×1146 (75″) 2100×248×1304(85″) |
| Net weight (with stand / without stand) | 14.4kg / 13.9 kg(55″) 20.2Kg/19.7Kg (65″) 28.5Kg/28.0Kg (75″) 50.6Kg/49.4Kg(85″) 100(71KG) |
| Gross weight | 19.9kg (55″) 27.85 Kg(65″) 40.0 Kg (75″) 66.2 Kg (85″) 100'(88kg) |
Key Features



AI processing helps remove noise and enhances the colours of faces and objects, so they can appear defined and multi-dimensional without looking artificial*.

Hear balanced audio that fills your room, without being overpowering. Whether you're watching from an open-plan lounge or a cosy nook, AI Acoustic Tuning helps your entertainment sound just right.**









Winning combination. WOW Orchestra uses the LG TV and compatible LG Sound Bar speakers* at the same time to create impactful sound. Hear crisp, clear dialogue that appears to come directly from the characters on screen.


C845

*Features, specs vary by model, screen size and region.



Energy EfficiencyAGrade
Spin PerformanceAGrade
NoiseAGrade





Tempered Glass Door
Stainless Lifter (99% Anti Bacteria*)
Larger Display
Elegant Metal Knob

Tell your washer exactly what you need, when you need it. Say, “What cycle is the washer?” and the AI speaker will listen and check the cycle to let you know.

No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.