






Key Overview
Product Highlights
*Fisher & Paykel 60cm Pyrolytic 16 Function Built-In Oven in Black Glass only. Other colour option is sold separately.








| Brand | Fisher & Paykel |
|---|---|
| Product Type | Built-In Oven |
| Model Number | OB60SM16PLB1 |
| Colour | Black |
| Oven Capacity (Gross) | 85L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 72L |
| Single/Double Oven | Single Oven |
|---|---|
| Number of Oven Trays | 1 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 6 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 16 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Air Fry, Bake, Classic Bake, Dehydrate, Fan Bake, Fan Forced, Fan Grill, Grill, Pastry Bake, Pizza Bake, Pyrolytic Self-Clean, Rapid Proof, Roast, Slow Cook, Vent Bake, Warm |
| Oven Settings | Adjustable Audio & Display, Celsius/Fahrenheit Temperature |
| Operating Modes | Guided Cooking by Food Types, Automatic Cooking/Minute Timer, Delay Start |
| Grill Power | 3000W |
| Oven Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 35°C to 280°C |
|---|---|
| Cooling System | Catalytic Venting System |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Triple Glazed Glass Door, Removable Oven Door & Inner Glass |
| Control Panel Type | Touchscreen Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Lighting Type | Halogen Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Acid Resistant Graphite Enamel Oven Liner, Removable Shelf Runners |
| Safety Feature | Control Panel Key Lock, Non-tip Shelves, Safety Thermostat |
|---|
| Display Type | 2.4″ Display Screen |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartHQ App |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In Install with Hardwiring – Qualified Electrician Required |
| Wattage/Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
|---|---|
| Amperage | 15A |
| Height | 598 mm |
|---|---|
| Width | 596 mm |
| Depth | 565 mm |
| Product Weight | 32 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|







Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
|
1 699,00 €
|
|
|
+ 14.64 € d'éco part |
|
|
Soit |
1 713,64 €
|
Payer en 3 versements de 566,33 €, sans frais.
Main colour of product
Black
User interface
TFT touchdisplay with digital control ring
Number of heating & combination modes
14
Cooking method
4D hot air, Air fry, Bottom heat, Conventional heat gentle, Conventional top and bottom heat, Defrost setting, Full width grill, Half width grill, Hold warm, Hotair gentle, Hot air grilling, low temperature cooking, Pizza setting, pre-heating
Range of temperature (°C)
30-300 °C
Integrated Cleaning system
catalytic all sides, Hydrolytic
Pull-out system
Accessory
Usable volume (of cavity) - NEW (2010/30/EC)
71 l
Safety device
childproof lock, Door contact switch, Residual heat indicator, Safety switch-off func oven, start button
Included accessories
1 x enamel baking tray, 1 x combination grid, 1 x universal pan, 1 x Air Fry & Grill tray
Detachable door glass
Yes
Dimensions
595 x 594 x 548 mm
Minimum height for installation
585 mm
Maximum height for installation
595 mm
Minimum width for installation
560 mm
Maximum width for installation
568 mm
Depth for installation
550 mm
Net weight
34.8 kg
Size and weight
Fast preheat
Yes
Pizza setting
Yes
3D Hotair
No
Sensors
Multipoint meatprobe with time prediction
Home Connect
Yes
Home Connect Features
iService Remote, Remote Monitoring and Control
60cm Series 7 Minimal Compact Combi-Steam Oven
Any image or information associated with this model is preliminary and may be subject to
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
| Chromed shelf runners | |
|---|---|
| Descale solution | 2 sachets, Part 580925 |
| Flat brushed baking tray | 1 |
| Grill rack | 1 set |
| Large steam dish | 1 |
| Perforated large dish | 1 |
| Roasting dish | 1 |
| Step down wire shelf | 1 |
| Telescopic sliding runners | 1 set |
| Wire shelf | 1 |
| Shelf positions | 4 |
|---|---|
| Total capacity | 55L |
| Usable capacity | 45L |
| Water tank capacity | 1.5L |
| Acid resistant graphite enamel | |
|---|---|
| Descale cycle | |
| Drying cycle | |
| Removable oven door | |
| Removable oven door inner glass | |
| Removable shelf runners | |
| Removable water tank | |
| Steam clean (oven) |
| Adjustable audio and display settings | |
|---|---|
| Audio feedback | |
| Automatic cooking/minute timer | |
| Automatic pre-set temperatures | |
| Delay start | |
| Electronic clock | |
| Electronic oven control | |
| Guided cooking by food types | |
| Halogen lights | |
| Multi-language display | UK English, US English, Simplified Chinese, Français, Español |
| Sabbath mode with Mehadrin certification | |
| Smart Appliance | |
| Soft close doors | |
| True convection oven | |
| Turned stainless steel dials with illuminated halos | |
| Wireless temperature sensor compatible |
| Air fry | |
|---|---|
| Bake | |
| Fan bake | |
| Fan forced | |
| Fan forced + High steam | |
| Fan forced + Low steam | |
| Fan forced + Medium steam | |
| Fan grill | |
| Grill | |
| Number of functions | 18 |
| Pizza bake | |
| Roast | |
| Slow cook | |
| Sous vide | |
| Steam | |
| Steam clean (oven) | |
| Steam defrost | |
| Steam proof | |
| Vent bake |
| ActiveVent™ system | |
|---|---|
| AeroTech™ technology | |
| Automatic rapid pre-heat | |
| Grill power | 3000W |
| SteamTechnology | |
| Temperature range | 35°C – 230°C |
| Whisper quiet cooking |
| Amperage | 15A |
|---|---|
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 220-240V |
| Depth | 565mm |
|---|---|
| Height | 458mm |
| Width | 597mm |
| Balanced oven door | |
|---|---|
| Control panel key lock | |
| CoolTouch door | |
| Non-tip shelves | |
| Safety thermostat |
| Parts and labour | 2 years |
|---|
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.