











Sleek Design, Mighty Performance for your Cooking Needs.
Meet the stylish yet practical solution for urban homes, FR-SD22 cooker hood features a slim and curved design, built to be your kitchen’s centerpiece.
With Auto Flap feature that opens during operation, returns while not in use; and optimized High Air Flow for extra heavy-duty performance to support all of your cooking needs.
Efficiency is at the core of this cooker hood, it comes with Heat Clean operation that eases the maintenance of a clean fan. Achieve high performance with high static pressure, high air flow, low power consumption, and low sound level.
Warranty Coverage:
4-years general warranty.


Feel the black finery and modern simplicity of SD2290. This cooker hood adds depth and captures the essence of kitchen decor. With the combination of slim and curved perfection, it seamlessly integrates into any kitchen.

SD2290 is the perfect kitchen companion to keep your kitchen cooking area clean and organised. With its automatic flap, it ensures that you get a sophisticated look with its organised and neatly designed features. It is a reliable cooking appliance to make your kitchen seem professional.



SD2290 Heat Clean is the ultimate solution for efficient hood cleaning. The Heat Clean function heats up the fan casing to melt away oil stickiness quickly, ensuring a sparkly clean fan. Save time and effort with the SD2290 cooker hood’s effective and hassle-free cleaning.

The SD2290 is the perfect companion for the chef who loves to cook. This slanted hood with High Fume Capturing capacity ensures a fun and lively cooking experience, keeping your kitchen free from fumes and smoke.



The ultimate combination of power and efficient cooking experience. With DC Motor, it requires lesser energy to run while delivering higher suction power. Get to save electricity and enjoy an exceptionally high-powered cooker hood in maintaining a fumes-free kitchen.

| Models | FR-SD2290V |
|---|---|
| Type | Ventilation |
| Dimensions [mm] | W895 x D362 x H985~1185 |
| Weight [kg] | 21.5 |
| Power Consumption [W] (220/230/240V) |
High: 108/109/109
Boost: 134/134/134 |
| Voltage [V/Hz] | 220-240/50 |
| Duct Diameter [mm] | 170 |
| Sound Level [dB] (220/230/240V) |
High: 52/52/52
Boost: 54/54/54 |
| Oil Capturing Ratio [%] | 82 |
| Switch | Touch Switch |
| Speed | 3 Speeds + Boost Mode |
| Hood Body | Stainless Steel |
| Filter | Fan Guard |
| Front Panel | Glass |
| Motor | DC Motor |
| Lighting | LED 2W x 1 |
| Timer | 3 mins |



Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.




















| Models | FR-SC2090R | FR-SC2090V |
|---|---|---|
| Type | Recycling | Ventilation |
| Material | (Body) Galvanized Steel (Switch Panel) Glass | (Body) Galvanized Steel (Switch Panel) Glass |
| Dimensions [mm] | W900 x D544 x H490 | W900 x D544 x H1045~1345 |
| Weight [kg] | 21 | 21 |
| Power Consumption [W] (220/230/240V) | 160/170/180 | 160/170/180 |
| Voltage [V/Hz] | 220-240/50 | 220-240/50 |
| Duct Diameter [mm] | - | 150 |
| Air Flow [m3/h] (220/230/240V) | 495/500/505 | 700/705/710 |
| Sound Level [dB] (220/230/240V) | 52/52/52 | 55/55/56 |
| Oil Capturing Ratio [%] | 92 | 85 |
| Switch | Touch Switch | Touch Switch |
| Speed | 3 Speeds | 3 Speeds |
| Hood Body | Oil Repellent Paint | Oil Repellent Paint |
| Fan | Steel fan with Super Kirei Coating | Steel fan with Super Kirei Coating |
| Rectifier Panel | Oil Repellent Paint | Oil Repellent Paint |
| Filter | Aqua Slit Filter Hydrophilic Coating | Aqua Slit Filter Hydrophilic Coating |
| Oil Tray | Oil Repellent Paint | Oil Repellent Paint |
| Motor | AC Motor | AC Motor |
| Lighting | LED 1.5W x 2 | LED 1.5W x 2 |
| Timer | - | - |
| Brand | De Dietrich |
|---|---|
| Colour | Absolute Black |
| Model | DHD7961B |
| Product-Type | Downdraft Hoods |
| Fan Speeds | 4 |
|---|---|
| Filter Material | Charcoal Filter |
| Light Type | LED |
| Noise Level | 46.2 dBA |
| Air Movement (M3/h) | 715 |
| Weight (kg) | 37 |
|---|---|
| Product Height (cm) | 74.2cm |
| Product Width (cm) | 86cm |
| Product Depth (cm) | 34cm |
SPECIFICATIONS
General information
| Brand | Brandt |
|---|---|
| Model | AD997XC |
| Product-Type | Hoods |
| Manufacturer's Warranty | 24months |
|---|
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.